Menu

Government

Escalante government works hard to provide the best possible service to our residents.

Mayor 

Melani Torgersen mtorgersen@escalantecity.com

Oversees the Fire Department, Cemetery and Employees Serving a 4 year term through December 31, 2025

City Council Members 

Marlene Stowe mstowe@escalantecity.com

Oversees buildings, parks, main street and recreation Serving a 4 year term through December 31, 2023

Dan'l Lindsay

Oversees city streets and storm water drainage Serving a 4 year term through December 31, 2025

Guy Graham ggraham@escalantecity.com

Oversees city water Serving a 4 year term through December 31, 2023

Lenza Wilson lwilson@escalantecity.com

Oversees the airport Serving a 4 year term through December 31, 2023

Chad Lyman

Oversees sanitation and landfill Serving a 4 year term through December 31, 2025

Planning and Zoning Members 

Tony Peterson Chairperson Term expires 2023

Marlene Stowe Liaison mstowe@escalantecity.com

Stephanie Steed Secretary ssteed@escalantecity.com
Terry Olsen Term expires 2024
Tara Woolsey Chair Pro-Temp Term expires 2024
Kristal Gurr  Term expires 2025
Shane Meisenbach Term expires 2025
Term expires 2023
Alternates Lawrence Barnes
BOARD OF ADJUSTMENT MEMBERS

Stanley Stowe Term expires December 31, 2023

Barry Huntington Term expires December 31, 2025

Terence Tontlewicz Term expires December 31, 2022

Nancy Porter Term expires December 31, 2024

Tara Woolsey - Liaison

View and Search Escalante Municipal Ordinances here: https://escalante.municipalcodeonline.com/